Historia DMUCHAŃCÓW

Pierwszy dmuchaniec został zaprojektowany i stworzony w 1959 roku przez Johna Scurlock w Shreveport w USA . Pan ten eksperymentował z nadmuchiwanymi strukturami na kortach tenisowych, i gdy w pewnym momencie zauważył, że Jego koledzy znaleźli nowe zastosowanie jego struktur, przez odbijanie się na nadmuchanych elementach, wpadł na kolejny pomysł z wykorzystaniem struktur. Johna był inżynierem jak również pionierem nadmuchiwanych kopuł, namiotów pneumatycznych a jego największym sukcesem było wynalezienie poduszki airbigbag, która jest używana przez służby ratownicze, aby łapać ludzi skaczących z budynków lub wysokości.
Pierwszy oficjalnym producentem dmuchańców była firma produkcyjna w Nowym Orleanie, która rozpoczęła pierwszą budowę dmuchańców równocześnie uruchomiła wypożyczalnie w 1968 r. Następcy Johna rozszerzyli swój profil działalności w Stanach Zjednoczonych pod markami „Space Walk” i „Dmuchana Zoo”. Frank syn Johna również założył pierwszy nadmuchiwany kryty park zabaw o nazwie „Fun Factory” na Święto Dziękczynienia 1986 w Metairie, USA . Drugi oddział został otwarty w Memphis Tennessee nazwie „Fun Plex” w 1987 roku.
W kolejnych latach dmuchańce były udoskonalane i nabierały coraz bardziej nowożytnych kształtów. Na początku 1990 Frank stworzył pierwszą komercyjną dmuchaną zjeżdżalnią o nazwie „Tunnel Aqua”. W Europie a dokładnie w Wielkiej Brytanii w 1978 roku, z tworzyw sztucznych producent Richard Hopkirk stworzył pierwszy nadmuchiwany zamek, w którym trzy z czterech ścian były nadmuchiwane, z przodu otwarte dla wejścia i wyjścia oraz nadzoru nad poprawną zabawą. Te dmuchańce, stały się standardem w Wielkiej Brytanii i to, co było kiedyś do dnia dzisiejszego widać na imprezach plenerowych konstrukcyjnie obecne dmuchańce są spadkobiercami pierwowzorów za oceanu.